Miyop Neden Olur?

Konusu 'Göz Sağlığı' forumundadır ve First Lady tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. First Lady

  First Lady Admin Staff Member

  Bireylerin yakınında bulunan cisimleri net olarak görmesi, uzağında ki cisimleri ise aynı netlikte görmemesi sorunu olan miyopi (miyop), ekseri 8 ile 12 yaş aralığında husule gelen bir görme bozukluğu sorunudur. Bu yaşlarda husule gelen miyop, bireyin yaşının ilerlemesi ile paralellik göstererek ilerlemekte ve bir müddet sonra ilerleme durmaktadır. Peki ama miyop neden olur? Miyopun nedenleri sizlerle.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Miyop Nedenleri

  • Miyopinin temel sebebi gözün bazı eksenlerinde meydana gelen uzunluk değişimleridir.
  • Miyop kusuru gözün önden arkaya normalden uzun olduğu ya da kornea veya merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu durumda ortaya çıkar.
  • Miyop doğuştan olabileceği gibi, çevresel ve genetik etkenlere bağlı olarak da gelişip ilerleyebilir. Anne ya da babada miyopi varsa çocukta miyopi gelişme riski fazlalaşır.
  • Hastalıkla beraber şeker hastalığı ya da kataraktı olanlarda sonradan miyop oluşabilir.
  • Pseudomyopia (yalancı miyopi) gözde bulunan siliyer kasların stres, yorgunluk ve aşırı yüklenme sonucu tamamen gevşeyememesi sebebiyle gözlerde miyop gelişmes durumudur.
   

Sayfayı Paylaş

Sitemizde hastalıkların ve sağlık sorunlarının belirtileri, nedenleri, sebepleri, tedavisi ile besinlerin zararları, faydaları, yararları anlatılmaktadır. Hangi hastalık, rahatsızlık nasıl geçer, tedavi yöntemleri, ne iyi gelir gibi sorulara cevap alabilirsiniz.